Eğitim

Karadağ’da devlet okulları ücretsizdir ve Karadağca eğitim verilmektedir. Ülkede toplamda 3 özel IB eğitim veren okul bulunmaktadır ve hepsi İngilizce eğitim vermektedir. Tivat şehrinde bulunan Knightsbridge Schools International dünya çapında bir markadır ve İngiliz sistemi ağırlıklıdır. Diğer bir özel okul olan QSI International Schools başkent Podgoricada’dır ve aynı şekilde dünya çapında hizmet veren bir okuldur. Kotor’da bulunan Arcadia Academy Cambridge International School’a bağlı tamamen İngiliz eğitim sistemine odaklanmıştır ve 3-16 yaş aralığı çocuklar için eğitim vermektedir. Ülkenin en iyi özel okullarından birisidir. Ülkedeki tek üniversite University Of Montenegro’dur. 1974 yılında kurulmuş olan üniversitenin 20.000’den fazla öğrencisi bulunmaktadır. Her türlü bölümün bulunduğu üniversitenin dünya çapında 135’ten fazla diğer ülkelerin üniversiteleriyle imzaladığı anlaşmalar bulunmaktadır.

Castle Troya Danışmanlık olarak Karadağ'da oturum izni alan yatırımcılarımızın ilk, orta ve yüksek öğrenim çağındaki çocuklarının en kaliteli okullarda eğitim alabilmeleri noktasında okul araştırması, kayıt ve muhtemel sorunlarının çözümünde yerinde çalışmalar yapmaktayız. Bunun yanında Türkiye'den 18 yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmak isteyen gençelerin YÖK tarafından denkliği kabul edilmiş üniversitelerde ilgilendikleri bölüm ve alanlara göre tercihlerinin yapılması ve dil eğitimlerinin tamamlanması konusunda kusursuz danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Sağlık

Karadağ’da, yabancılar da yerli halk gibi tüm hastanelere gidebilmekte ve ücreti ile muayene olabilmektedirler. Başkent Podgorica’nın merkezinde tam teşekküllü devlet hastanesi mevcuttur. Karadağ Devlet Hastanesi’ne bağlı olarak her bölgede sağlık ocakları faaliyet göstermektedir. Bunun dışında irili ufaklı özel hastaneler hizmet vermektedir. Türkiye Büyükelçiliği’nin bitişiğinde de Özel CODRA Hastanesi bulunmaktadır. Doğum ünitesi ve acil servisi hariç hemen hemen diğer tüm birimler (Ortopedi, kardioloji, üroloji, fizik tedavi, gastroenteroloji, tüp bebek ünitesi, antroloji gibi) mevcuttur. Ayrıca, laboratuvar tahlil, ultrason, röntgen, MR hizmetleri de verilmektedir. Diğer özel hastaneler ise ARS MEDICA, CENEX MEDICAL’da benzer tedavilerin yapılması mümkündür. Diğer taraftan, özel polikliniklerin yanı sıra özel muayenehanesi olan doktorlara tedavi için başvurulabilir. Hastaneler, gerek donanım, gerek personel nitelik ve sayısı bakımından uygun koşullara sahiptirler. Çalışma ve oturum izni alındıktan sonra da sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.