Karadağ’da şirket kurarak veya gayrimenkul satın alarak kolaylıkla oturum izni alınabiliyor. Başvurduktan sonra 21 gün içerisinde çalışma ve oturum izni almak mümkün. 1 yıllık olan bu süre sene sonunda uzatılabilmektedir. 5 yıl sonunda ise kalıcı olarak oturum iznine sahip olunabiliyor. Bu süreç içerisinde şirket sahibinin ülkede kalma zorunluluğu da yok. Şahıs veya ortaklı şirket kurma, Karadağ’da oturum izni almak için en rahat yöntemdir. Kurulacak şirkete aile üyelerinin de dahil edilmesiyle aile üyelerinize de oturum izni çıkarmanız mümkün. Şirket açılması ve oturum izni alınması durumunda bu haklardan, anne-baba, eş ve çocuklar faydalanabiliyor.

 

Karadağ’da gayrimenkul olarak, konut, işyeri veya prefabrik yapılar ve tarım arazileri satın alınabilmektedir.

Ülkede devletin tarım üzerinde ciddi destekleri bulunmaktadır. Türkiye’den Karadağ’a gelip çok geniş tarım arazilerini devletten kiralama yoluna giderek tarımsal faaliyetlerde bulunan çok sayıda Türk mevcuttur. Karadağ’da yatırım amaçlı parselli arazi satın alabilir, hatta bu arazileri kâr elde ederek satabilirsiniz.

Gayrimenkullerinizin tapusunu ise ister adınıza ister kuracağınız şirket adına çıkarabilirsiniz.

 

Aile bireyleri için gerekli Oturum İzni başvurusu belgeleri:

Eş için evlilik cüzdanı
Pasaportun resimli sayfa fotokopisi
Adli Sicil Kaydı
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Çocuklar için nüfus müdürlüklerinden alınacak uluslararası doğum kayıt örneği ve pasaport fotokopileri
 

Gayrimenkul Alımı ve Oturum İzni:

Karadağ’da oturum izni alınabilmesi için bir yöntem de gayrimenkul alımıdır. Alınacak konutun minimum değer bedeli bulunmamaktadır. Böylece en uygun konutu alsanız dahi oturma izni için başvurabiliyorsunuz. Gayrimenkulü aldıktan sonra oturum izni süreci başlar, 2-3 gün içerisinde müracaat tamamlanır. Satın aldığınız konut kullanmadığınız dönemlerde sizin istemeniz durumunda, günlük aylık ve sezonluk olarak kiralanabilmektedir. 70.000 Euro’ya Karadağ’dan alınan bir konut aylık 400-500 Euro, sezon zamanında ise günlük 60-70 Euro’ya kiralanabilmektedir.

 

Aile bireyleri için gerekli Oturum İzni başvurusu belgeleri:

Pasaport kimlik bilgileri fotokopisi
Diplomanızın fotokopisi.
Sabıka kaydı gerekmekte.
Karadağ’da gayrimenkul aldıktan sonra, oturum izni için başvurduğunuz her kişi adına 1500 Euro bedel ödemek gerekmektedir. Bu bedel gayrimenkul sahibi içindir. Oturum izni alınmak istenen her bir aile üyesi için ise 1000 Euro alınmaktadır. 20-40 gün içerisinde oturum izni belgeleri tamamlanmaktadır.